A kismamák fogászati ellátása kiemelt jelentőségű! Az elvégezhető fogászati beavatkozások szempontjából is a három trimesztert vesszük alapul. Alapvetően a prevenciós szemléletet vesszük figyelembe, ami azt jelenti, hogy a fogászati ellenőrzéseket és beavatkozásokat még a teherbe esés előtt javasolt elvégezni és a terhesség alatt is csak olyan kezeléseket végzünk, amellyel nem fokozzuk a stresszszintjét szükségtelenül, ezért a helyes szájápolásra hívjuk fel a figyelmüket.
Sajnos sok esetben nem történik meg a várandósság előtt a fogazat alapos rendbetétele, ezért kismamákkal is találkozhatunk a fogászati rendelésünkön. Ebben az esetben fontos felhívni a hölgyek figyelmét a három szakasz alatt tapasztalható fogászati tünetekre. Az első trimeszterben a hormonális változások miatt a szájhigiénia alapos fenntartása nagyon fontos. Ekkor gyakrabban fordul elő a nyálkahártya sérülése, vérzése, kialakulhat a terhességi ínygyulladás, ami a minimális lepedéktől is kialakulhat már. Alapos fogmosással a lepedéktől megszabadulva ez elmúlik. Sokszor az ínyvérzéstől megijedve a páciens nem mossa alaposan a fogait és ínyét, de az ott maradt lepedék ezt az ínyvérzést csak súlyosbítani tudja.
Tévhit, hogy a kismamák foga a terhesség alatt azért szuvasodik gyorsabban, mert a magzat elszívja a fogakból a meszet vagy a kálciumot.
Bár igaz, hogy a fogszuvasodás felgyorsul, de ennek összetett oka van. Ehhez érdemes tudni, hogy különbség van a gyerekek és a felnőttek fogszuvasodásának gyorsasága között. A felnőtteké általában lassabban halad előre, a gyerekeké gyorsabb lefolyású. A hormonális hatásokra a várandósok fogszuvasodása is visszaalakulhat gyors lefolyásúvá. A kismamák általában többször esznek kevesebbet, de fogaikat mégsem tisztítják gyakrabban. A hányinger miatt valaki a fogkefét sem tudja elviselni a szájában vagy csak minimális ideig, ezért a fogmosás minősége romlik. Előfordulhat, hogy valakit a fogkrém vagy a szájvizek íze zavar. Ezekben az esetekben a szájápoló szerek elhagyhatóak vagy lecserélhetők, de a mechanikus tisztítást ekkor is folytatni kell!
Ebben a periódusban leginkább csak az akut eseteket, fogfájást javasolt kezelni, a halasztható beavatkozásokat pedig a második trimeszterre áttolni.
Ilyenkor szoktuk felhívni a kismamák figyelmét, hogy a dohányzást és alkoholfogyasztást valamint egyéb tudatmódosító szereket a terhesség ideje alatt kerülni kell. Az indokolatlan gyógyszerszedést (pl. fogfájás miatti fájdalomcsillapító használatot) is igyekezni kell kerülni, fogfájás esetén fogorvos felkeresése a fájdalom mielőbbi elmúlásának kedvez.
A második trimeszter a legalkalmasabb időszak a szükséges fogászati beavatkozások elvégzésére. Általában felhívjuk a figyelmet az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásra, amely ekkor nemcsak az édesanya, de a magzat számára is nagyon fontos.
A harmadik trimeszterben ismét jelentkezhet az ínyvérzés, valamint a fogak minimális mozgathatósága a hormonális változások hatására. Mindkettő visszafordítható. A stresszes fogászati beavatkozásoktól már tartózkodni kell, hiszen kevés stressz hatására is beindulhat a szülés. A komolyabb ínygyulladás koraszülésre adhat indokot.
A terhesség végén a babával kapcsolatosan is tájékoztatjuk a kismamát néhány fogászattal összefüggő dologról, amire érdemes odafigyelnie. Az anyatejes táplálás jelentőségére hívjuk fel a figyelmet, amely annak összetétele mellett a baba arcfejlődésében játszik nagyon fontos szerepet. Segíti a baba száj körüli izmainak megfelelő fejlődését, hiszen nehéz számukra a tej szívása, valamint a vákuum képzés miatt a szájpadlás megfelelő boltozata és az állcsont íve is ekkor alakulhat ki megfelelően, hogy a későbbi fogtorlódásokat megelőzzük, ami segíti a fogak tisztíthatóságát, így kisebb eséllyel alakulhat ki fogszuvasodás. Ha mégis tápszeres táplálásra kerül sor, azt olyan cumisüvegből tegyük, amelyből a kiszívás szintén nehezebb a baba számára. Ha szükség van folyadékpótlásra, csakis a vizet válasszuk. Semmiképpen se adjunk cukros italokat nekik (ebbe beletartozik a tea, a gyümölcslevek és a kóla is).
A fogak előtörése hat hónapos kor körül kezdődik. Ez gyakran megviseli a babákat, ezért nyűgösebbek lehetnek. Mivel az ínyen valamilyen kellemetlen érzést tapasztalnak, akár az ételt is elutasíthatják. Használhatnak gyógyszertárban kapható ínygéleket, esetenként fájdalomcsillapítót, lehűtött rágókákat, amely nem csak enyhíti a tüneteket, de segíti a fogak előtörésének folyamatát is.
A babák szájüregét már érdemes a fogak előtörése előtt megkezdeni. Ekkor az íny enyhe tisztítása szükséges egy kis gézlappal vagy boltokban kapható erre kitalált játékos eszközökkel. Ezzel időben hozzá tudjuk szoktatni, hogy rendszeresen történik valami a szájában, így könnyítve meg a későbbi fogmosás megszokását.