Koronákról

Mikor van szükség koronára?

 

Mi az a korona?

Nagyméretű foganyagveszteség esetén a tömések már nem bizonyulnak megfelelő helyreállító megoldásnak. Ekkor a plasztikus tömés helyett betétek vagy koronák készítése segítheti a fogak hosszútávú megtartását. Itt most a fogakon alkalmazott koronákról fogunk néhány szót ejteni.

A leggyakrabban fogszuvasodás, külső behatás (trauma) vagy a természetes fogkopás okozhatja a fogak destrukcióját. Gyökérkezelések után szinte mindig érdemes koronát helyezni a fogakra, hiszen ezek a fogak már jóval gyengébbek, kevésbé ellenállók a rágóerőkkel szemben.

A koronák előnyei között említhetjük, hogy a fogak eredeti anatómiai formája, színe sokkal könnyebben visszaadható, mint egy sok felszínre kiterjedő töméssel.

 

Elkészülési folyamata: 

A fog preparálása/csiszolása után lenyomatvétel történik. Ez történhet hagyományos anyagokkal lenyomatkanállal, amely néhány perc alatt köt meg a szájban vagy egy modernebb technikával digitális oralscanner segítségével. Ezután a lenyomat a fogtechnikai laborba kerül, ahol a koronának a vázát elkészíti a fogtechnikus. Ezt elküldi bepróbálásra a fogorvosnak, aki a beteg szájában ellenőrzi, hogy a korona illeszkedése megfelelő lesz-e. Ezután visszakerül a laborba, ahol a végső leplezés rákerül a fogakra. Ha a korona elkészült, a fogorvos ismét bepróbálja immár a végleges koronaformát a szájban, leellenőrzi és ha a páciensnek is tetszik az eredmény, akkor  megtörténik a végleges beragasztás.

A különböző anyagú koronák elkészítési folyamatában lehetnek eltérések, de alapvetően így néz ki a folyamat.

Rendelőnkben általában a lenyomatvételtől számítva körülbelül két hét alatt elkészülnek a koronák, de ez sok mindentől függhet, amely akár lerövidítheti vagy elnyújthatja a kezelés időtartamát.

 

Anyaga szerint (a teljesség igénye nélkül): 

  • Fémkoronák: nevéből adódóan fém színűek, különböző fémből készülhetnek. Előnye, hogy vékony a korona vastagsága, ezért kevesebb felesleges foganyagot kell eltávolítani. Nem esztétikus, hátsó régióban javasolt.

 

  • Fémkerámia koronák: fém vázzal rendelkeznek és ezt minden felszínén fogszínű porcelán (kerámia) borítja. A fogászati porcelán sokkal keményebb, mint a saját fogszövet, ezért erősen megkoptathatja a szemben lévő fogakat. A porcelán lepattanhat, ami az alatta lévő fémet teheti láthatóvá. Természetes folyamatból adódóan az íny felcsúszhat, ezáltal az íny szegélyében szürkés vonal jöhet létre, rontva az esztétikai hatást. Inkább hátsó fogaknál javasolt alkalmazni, vagy frontfogaknál, ahol az íny szintje még mosolygás közben sem látszik. Hagyományos lenyomattal készül, az ideiglenes korona nincs benne az árban, manuálisan készíti a fogtechnikus.

 

  • Műanyag koronák: sérülékenyek, kevésbé ellenállók, inkább csak ideiglenes megoldásként szokták használni, amíg a végleges pótlás elkészül.

 

  • Cirkónium-oxid alapú koronák: Napjaink egyik legmodernebb fogpótlása. Nem tartalmaz fémet, teljes kiterjedésében fogszínű, így az esztétikai megjelenése kitűnő, szakavatott szemek is nehezen veszik észre. Az ínyszélben nincs szürkés csík, kisebb rétegvastagságra van szükség, mint fémkerámia koronák esetében, ezért fogprezerváló tulajdonsága is sokkal jobb. Ezen belül lehet cirkon vázra égetett porcelán leplezésű vagy monolithic típusú, azaz teljesen cirkóniumból készülő vagy cut back technikával készülő cirkon korona, amelynek az esztétikai hatás fokozása érdekében plusz porcelánréteget visznek fel a külső felszínére.

 

  • Lítium-diszilikát koronák – a legmodernebb anyag, esztétikai hatása a legjobb, a magasabb transzparenciája miatt, ami nagyon közel áll a természetes fogzománc megjelenéséhez. Erőssége a cirkóniuméhoz hasonló.

 

Az utolsó két koronatípus ára nálunk az ideiglenes koronákat is tartalmazzák, amely magas esztétikájú, alakjában és színében megegyezik a véglegessel. Digitális munkafolyamattal készül. Digitális 3D lenyomat, digitális mosolytervezés a maximálisan elérhető pontosság és esztétikus megjelenés érdekében.

Szechenyi Image